Day 1 Results (Friday 2nd August 2019)

The results recorded are provisional, and therefore could be subject to change once verified.

 

Singles - Top 5 Day 1

 

Position Run Number Name Class Dog ISDS No: Points OLF
1 22 A L Owen F Glenys 304490 188.5 14.5
2 7 L Harries F Preseli Fly 331682 188.5 16
3 14 M Jones F Meg 339682 182 1
4 21 D J M Evans F Kemi Maid 345713 182 24
5 31 D K Evans F Hybeck Blake 327335 179 6
Res 47 R F M Ellis F Bronallt Sweep 343781 178 28

 

 

Singles

The maximum number of points availabe for each single run is 220, allocated by 2 judges (110 each).

Scores for each of the run elements are recorded as points deducted, and the total score is calculated using the maximum points available of 220, minus the points deducted.

 

Run Handler Dog ISDS No Outrun Lift Fetch Drive Shed Pen Single Total
1 A K Haker Fynydd Elsa 337101 8 4 7 40 0 18 8 135
2 M J McNaught Cemig Del 344134 4 4 15 16 4 4.5 2 170.5
3 I L Evans Gwnnws Fly 342919 0 0 0 0 0 0 0 RET
4 J W Evans Glen 312863 8 0 22 46 0 18 0 RET
5 T A D Davies Meg 321151 23 0 28 0 0 0 0 RET
6 T B Davies Northtyne Lasi 351118 8 0 14 46 0 7 0 145
7 L Harries Preseli Fly 331682 15 0 1 8 0 7.5 0 188.5
8 D Jenkins Jock 346553 0 3 3.5 18 0 7.5 20 168
9 S N Harden Newton Nel 348210 0 0 0 0 0 0 0 ABS
10 R B Pugh Caefelin Cap 344064 4 0 27 0 0 0 0 RET
11 E W Edwards Clwyd Robin 343452 15 17 27 0 0 0 0 RET
12 J B Roberts Nell 338330 4 0 9 24 18 20 20 95 Time
13 P R Tomkins Foxridge Roy 339110 7 0 10 48 0 4.5 0 150.5
14 M Jones Meg 339682 0 0 1 23 2 10 2 182
15 S M G Lewis Moss 312927 3 0 13.5 29 0 0 0 174.5
16 E L Morgan Nell 337778 26 7 27 0 0 0 0 RET
17 D G Lightfoot Omega Taff 331852 0 4 10 30 4 10 20 78 Time
18 T A Jarman Pennant Cap 336145 3 0 7 44 0 20 20 94 Time
19 K Schwarze Brenig Dot 334962 0 0 13.5 23 16 18 0 149.5
20 L N Watkins Tanhill Alex 323197 3 0 2 9 0 0 0 RET
21 D J M Evans Maid 353799 16 0 8 10 4 0 0 182
22 A L Owen Glenys 304490 10 0 4.5 9 0 8 0 188.5
23 P Williams Meg 337976 12 0 29 48 0 18 0 RET
24 A Ll Jones Spot 314440 7 0 4.5 27 0 0 0 RET
25 E I Jones Ted 311657 7 8 12 52 16 0 0 RET
26 E Lloyd Fly 327927 0 0 10 0 0 0 0 RET
27 A L Jones Spot 330369 10 4 31 24 0 0 2 149
28 C V Ridge Sian 303539 11 4 10 40 0 18 0 137
29 D M Howells Nip 325496 4 0 8 40 0 0 4 164
30 J E Lightfoot Nan 334110 4 4 10 32 4 18 18 130
31 D K Evans Hybeck Blake 327335 6 0 0 19 0 16 0 179
32 M Evans Faenor Ben 339151 4 7 9 17 0 10 0 173
33 R E Lewis Glen 313212 24 0 15 44 0 0 0 RET
34 D W Davies Eryrin Joe 336773 16 4 31 0 0 0 0 RET
35 B McConnell Roy 326884 3 0 28 30 0 0 0 RET
36 G L Jones Roy 312817 2 0 9 24 16 10 0 159
37 A M Driscoll Kinloch Carlos 349573 3 0 12 28 2 0 0 RET
38 E W Jones Kate 343428 20 0 0 0 0 0 0 RET
39 K G Broad Kinloch Levi 322637 0 0 4 31.5 0 18 0 166.5
40 J Garland Sanduck Jake 331161 8 0 6 9 0 0 0 RET
41 L Williams Bathmoor Bet 344536 12 0 10 52 0 0 0 RET
42 J L Bowen Tess 340508 8 0 10 43 1 0 0 RET
43 A Games Jill 353788 3 0 16 31 14 10 0 RET
44 A Owen Llangwm Glesni 327888 3 0 19 20.5 0 0 0 177.5
45 D F Millichap Bill (ROM) 349796 10 4 10 0 0 0 0 RET
46 C S Rundle Breka (ROM) 349765 10 0 4.5 50 0 0 0 RET
47 R F M Ellis Bronallt Sweep 343781 9 4 15 14 0 0 0 178
48 R Games Caefelin Clem 344067 7 0 12 14 12 6 0 169
49 P A Mallon Rhydale Floss 336420 0 0 0 0 0 0 0 RET
50 N V Matthews Mari 340507 0 4 24 23 12 0 0 RET

 

Brace

The maximum number of points availabe for each brace run is 280, allocated by 2 judges (140 each).

Scores for each of the run elements are recorded as points deducted, and the total score is calculated using the maximum points available of 280, minus the points deducted.

 

Run Handler Dog1 ISDSNo Dog2 ISDSNo Out1 Lift1 Out2 Lift2 Fetch Drive Shed Pen1 Pen2 Total
1 CJ Gordon Glen 320358 Rosewood Sky 346164 2 8 2 7 12 58 18 0 0 RET